Yleisön Ehdotukset vuonna 2018 / SUGGESTIONS

VUODEN ARTISTI / ARTIST OF THE YEAR

Afrojazz quintet
Aino & Miihkali
Aléa
Anna Kokkonen
Anne-Mari Kivimäki
Antti Korhola Potkasee Oven Sisään
Arto Järvelä
Duo Emilia Lajunen & Suvi Oskala
ENKEL
FRIGG
Gea
Heikki Laitinen
Helsinki-Cotonou Ensemble
Hilja Grönfors
Ilkka Heinonen
Ismaila Sane
Jaakko Laitinen ja Väärä raha
J-P Piirainen
Johanna Juhola
Juulia Salonen
Juurakko
Kristiina Ilmonen
Leija Lautamaja
Maija Kauhanen
Mammantytöt
Maria Kalaniemi
Meriheini Luoto
Nathan Riki Thomson
Näppärit
Okra Playground
Onni Rajaniemi
Ontrei
Owla-ryhmä
Pauanne
Pekko Käppi
Petri Makkonen
Pirulainen
Päivi Hirvonen
Ritva Nero
Slack Bird
Solju
Suistamon sähkö
Sväng
Säkene
Tango del norte
Tango-orkesteri Uno
Tanssiteatteri Tsuumi
Teija Niku Quartet
Tero Pajunen
Tiembo habana
Timo Alakotila
Tuuletar
Värttinä & Paleface
Wimme & Rinne
Ylva
Zäpämmät

VUODEN TUOTTAJA / PRODUCER OF THE YEAR

Alvar Gullischen / Afrojazz club
Anne-Mari Kivimäki
Antti Järvelä
Arwi Lind
Bafe’s Factory
Désirée Saarela
Esko Jääskä
Folk Extreme ry
Hanna Poikela
Hilu Toivonen-Alastalo
Ismaila Sane
Janne Halonen
Johanna Sauramäki
Jussi Kaijankangas
Jyri Lehtonen
Kulttuurikameleontit ry
Kulttuuriosuuskunta Uulu
Maija Kauhanen
Marjatta & Kaisa Oy
Matti Kallio
Musiikkiteatteri Kapsäkki
Näppärit
Onni Rajaniemi
Oulunsuun Nuorisoseura ry
Pauanne
Perinnearkku ry
Petri Somer
Pispalan Sottiisi
Rahvaanmusiikin kerho ry
Raitala Music
Salla Seppä
Sami Kurppa
Samuli Laiho (Teho Majamäki)
Silja Palomäki
Sini Hirvonen
Sirpa Lahti
Suomen Kansanmusiikkiliitto
Taito Hoffren
Tero Hyväluoma
Tytti Siukonen
Valtteri Bruun
Värttinä & Paleface

VUODEN TULOKAS / NEWCOMER OF THE YEAR

Afrojazz quintet feat. Charlotta Kerbs
Aino & Miihkali
Aléa
Anna Kokkonen
Antti Korhola Potkasee Oven Sisään
Aoide
Baran Band
Désirée Saarela
Duo Pimperot
Duo Riikka Timonen & Senni Eskelinen
Ella Rautamies
Elsi Sloan
Elssa Antikainen
ENKEL
Gea
Hannu Seppänen & co
Hildá Länsman
Ilo Ensemble
Janne Halonen
Jo Buddy / Jussi Raulamo
J-P Piirainen
Jutta Rahmel
Juurakko
La Riippa Group
Mammantytöt
Maria Reikko & Best Case Scenario Band
Matti Kallio
Meri-Heini Luoto
MäSä -duo
Onni Rajaniemi
Pauanne
Päivi Hirvonen
Riina Hosio
Ritva Nero
Slack Bird
Solju
Suistamon sähkö
Säkene
Tero Pajunen
Valma ja Varsinaiset
Vildá
Äijäkanteleet
Zäpämmät

VUODEN KANSANMUSIIKKITEKIJÄ / FOLK MUSIC SONGWRITER OF THE YEAR

Anna Kokkonen
Anne-Mari Kivimäki
Antti Korhola
Arto Järvelä
Aurora Visa
Désirée Saarela
Duo Emilija Lajunen & Suvi Oskala
Eero Grundström
ENKEL
Erja Mesimäki
Esko Järvelä
Hannu Seppänen
Ilkka Heinonen
Ilona Korhonen
Ismaila Sane
Jaakko Laitinen
Janne Halonen & Noël Saïzonou
Johanna Juhola
J-P Piirainen
Juurakko
Kardemimmit
Kukka Lehto
Leija Lautamaja
Maija Kauhanen
Maria Kalaniemi
Matti Kallio
Meriheini Luoto
Mikko Haapoja
Minsku Tammela
Niilas Holmberg
Onni Rajaniemi
Pauanne
Petra Poutanen-Hurme
Riikka Timonen
Sami Kurppa
Sanna Salonen
Solju
Suden Aika
Tapio Miettinen
Tero Hyväluoma
Tero Pajunen
Timo Alakotila
Tuuletar
Ulla Pirttijärvi & Hildá Länsman

VUODEN KANSAINVÄLISTYJÄ / BORDER BREAKING ACT OF THE YEAR

Antti Paalanen
ENKEL
Gea
Helsinki-Cotonou Ensemble
Hilja Grönfors
Ilone Koronen
J-P Piirainen
Johanna Juhola
Kaari ja Roni Martin
Kardemimmit
Kiharakolmio
Kimmo Pohjonen
Maija Kauhanen
Mimmit
Okra Playground
Pekko Käppi
Ritva Nero
Slack Bird
Solju
Steve’n Seagulls
Suistamon sähkö
Sväng
Tuuletar
Ylva

 

RISTEYS-PALKINTO / INTERSECTION PRIZE

Afrojazz club
Ailu Valle
Aléa
Anna Dantchev
Anna Murtola
Badu N’Daij
Caisa (kulttuurikeskus)
Fest Africa
Floating Sofa Quartet
Folk Extreme ry
Gajanas
Galaxy
Global Music Programme, Sibelius Academy, UniArts
Haapavesi Folk 30-vuotta
Hasse Walli & Asamaan
Helsinki-Cotonou Ensemble
Hilja Grönfors
Interkult Kassandra
Kaustinen Folk Music Festival
Kiureli Sammallahti
Kulttuuriosuuskunta Uulu
Marouf Majidi
Nathan Riki Thomson
Näppärit
Onni Rajaniemi
Orkesteri Suora lähetys
Outi Sane
Ritva Nero
Sakari Kukko
Samuli Edelman ja Suora lähetys
Sanna Salmenkallio ja Ali Saed
Shava
Slack Bird
Solju
Subsonic Trio
Suistamon sähkö
Suomen Klezmer-yhdistys
Tuuletar
Vildá
Värttinä & Paleface
Yle Elävä Arkisto

VUODEN TANSSINTEKIJÄ / CHOREOGRAPHER OF THE YEAR

Antti Savilampi
Ellit ja Eemelit
Elssa Antikainen
Hanna Poikela
Jouni Prittinen
Kaari Martin
Kansantanssiyhtye Tahdittomat ja tanssiopisto Vinha
Maiju Laurila
Marjo Kuusela
Matti Paloniemi
Outi Kallinen
Petri Kauppinen
Pia Pyykkinen
Reetta-Kaisa Iles
Reijo Kela
Riina Hosio
Sibiry Konate
Tangoteatteri Kiuta
Tanssiteatteri Tsuumi
Tuomas Juntunen

VUODEN WÄINÖ / WAINÖ OF THE YEAR

Anne-Mari Kivimäki
Antti Järvelä
Antti Savilampi
Arto Järvelä
Folk Extreme ry
Frigg
Heikki Laitinen
Hilja Grönfors
Hilu Toivonen-Alastalo
Ingá-Máret Gaup-Juuso
Ismaila Sane (/Jamora)
Jaana-Maria Jukkara
Juha-Matti Aronen
Johannes Heikkilä
Juurakko
Karoliina Kantelinen
Kaustisen kansanmusiikkijuhlat
Kukka Lehto
Leena Joutsenlahti
Maari Kallberg
Maria Kalaniemi
Mauno Järvelä
Näppärit
Onni Rajaniemi
Oulun ammattikorkeakoulun tanssinopettajakoulutus
Outi Kallinen
Pauanne
Pekka Pentikäinen
Petri Hoppu
Rauno Nieminen
Roni Martin & Kalabalik brass band
Sakari Kukko
Sari Kaasinen
Sauli Heikkilä
Suomen Sahansoittajat ry
Taideyliopiston Sibelius-Akatemian Kansanmusiikin aineryhmä
Timo Alakotila
Timo Hannula
Värttinä
Wimme Saari